![]() |
|
Propozycje tras na wodach niemieckich - na łódce są szczegółowe mapy. Zostały one sprawdzone i przetestowane w rejsach, które odbyły się w latach 2013 i 2015.
Trasa 1. Pętla Berlińska (długość 420 km i 13 śluz)
Trasa 2. Berlin i Poczdam (długość ok. 150 km i ok. 7 śluz)
Trasa 3. Pętla Meklemburgia i Brandenburgia (długość 600 km i 40 śluz)
W Niemczech śluzy dla jednostek sportowych są bezpłatne. Przed śluzami należy cumować w miejscach oznaczonych „Sportboat”. Generalnie nic nie trzeba robić, bo śluzowi widzą nas na monitoringu i jak przyjdzie pora naszego śluzowania, to zapalą zielone światło. Czasami w miejscach, gdzie jest duży ruch barek są zamontowane tablice świetlne, na których podawany jest czas do śluzowania. Zawsze o czas śluzowania możemy zapytać obsługę przez radio lub telefon. Numery kanałów VHF, telefony i godziny otwarcia śluz podane są na mapach. Oprócz tego na każdej śluzie przy pomoście dla łodzi sportowych jest "domofon", za pomocą którego można porozmawiać z obsługą i głośniki przez które czasami wydają jakieś polecenia lub podają prognozy pogody.
Na szlakach typowo turystycznych spotkamy się z śluzami samoobsługowymi - w jaki sposób z nich skorzystać opisaliśmy w artykule Śluzy samoobsługowe w Niemczech.
Polecamy do pobrania ciekawy planer zamieszczony na stronach internetowych magazynu Boote. Jest w nim schemat najważniejszych niemieckich tras i podane odległości między 50 miastami.
Ciekawostki o Berlinie:
Rejs barką Voyager do Berlina - relacja z roku 2013
Berlin widziany z wody i ... - galeria fotografii
Migawki z Poczdamu - galeria fotografii
Podnośnia statków Niederfinow - galeria fotografii